حشره شناسی
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و دوم بهمن 1384 توسط وحید مهدوی |

مشخصات ظاهری :

حشرات کامل به شکل بيضی برآمده ، به طول حدود يک سانتی متر و عرض 6 ميلی متر است. پشت سينه نارنجی با لکه های سياه رنگ و روی بالپوش 5 نوار طولی سياه و 5 نوار زرد ديده می شود. تخمها نارنجی رنگ و شبيه تخم کفشدوزک ها ، به طور دسته جمعی در سطح زير برگ قرار داده می شود . لاروها کامپيودئی فرم ، با بدنی درشت و خميده و قرمز رنگ که 2 رديف لکه های سياه در طرفين بدن ديده می شود. کپسول سرو پاها نيز تيره رنگ می باشند. شفيره زرد رنگ است و در داخل گهواره کم وبيش کروی شکل که از خاک ساخته می شود ، مشاهده می گردد.

مبارزه : جمع آوری حشرات کامل يا توده های تخم و لارو در سطوح کم ، از شدت خسارت آفت می کاهد. حشرات کامل و لاروها بسادگی با محلول 2 در 1000 زولن يا 6 ليتر در هکتار از اين ماده تحت کنترل در می آيند.  

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و دوم بهمن 1384 توسط وحید مهدوی |

آفتی است خطرناک که خسارت شديد آن از پنبه کا ريهای استان های شمال و مرکز ايران گزارش شده است .اين حشره ميزبانهای متعدد از جمله پنبه ، کنجد ، توتون ، کنف ، نخود ، گوجه فرنگی ، ذرت و گل آفتاب گردان و لوبيا دارد. خسارت اين آفت در مزارع پنبه گرگان و گنبد و مازندران به طور متوسط 25 % کليه محصول و در مزارع نخود ممکن است بيشتر از نصف محصول باشد . در سالهای اخير اين آفت به ميوه های گوجه فرنگی خسارت قابل توجه وارد می سازد .

 مشخصات ظاهری :

عرض بدن حشره با بالهای باز 25 – 30 ميلی متر است. بالهای جلوئی قهوه ای متمايل به خاکستری روشن با نوار های نا منظم تيره می باشد. بعلاوه لکه های تيره رنگ در انتهای بال ديده می شود . بالهای عقبی سفيد ، با نوارها و لکه های تيره ديده می شود. لاروها در حداکثر رشد 30 – 32 ميلی متر طول دارند . رنگ آنها متغير ، عموما سبز با خطوط تيره و روشن در طول بدن می باشد . تخم ها نيم کروی، غالبا مجتمع و به رنگ زرد روشن است.

مبارزه:

 شخم زمستانه در ازبين بردن شفيره های اين آفت بسيار مفيد است و مناسب ترين زمان سم پاشی هنگام ظهور لاروهای سن يک با سمومی نظير اندرين، سوين و يا سوپر اسيد می باشد.

اخيرا استفاده از زنبور تريکوگراما در مبارزه بيولوژيک با اين آفت نتايج اميد بخشی داده است. 

 

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و دوم بهمن 1384 توسط وحید مهدوی |

بهترين موقع مبارزه عليه اين آفت آخر زمستان و مصادف با موقع تخمريزی حشرات کامل است. مبارزات شيميائی زمستانه که عليه شته ها و شپشک های نباتی صورت می گيرد به خوبی روی اين آفت هم موثر واقع می شود. به تجربه ثابت شده است که به کاربردن امولسيون های روغنی بدون سم چنانکه بايد روی اين آفت موثر نيست ، زيرا حشرات کامل از نقاط ديگر بر روی درختان روغن پاشيده شده پرواز می کنند و آلودگی دوباره ايجاد می شود. مبارزه تابستانه با يکی از سموم فسفره نفوذی مانند اکامت به نسبت يک در هزار ، يا زولن به نسبت دو در هزار همراه با مويان روی اين آفت به خوبی اثر می کند .

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هجدهم بهمن 1384 توسط وحید مهدوی |

طول شاخک در اين خانواده طويل تر از ران پای جلويی و 8 تا 28 مفصلی، نخی شکل شمشيری ، سنجاقی يا برگی شکل است . پيش گرده کوتاه و شکم را نمی پوشاند. کارن های طرفين رشد کرده است . سطح داخلی ران پای عقب در قاعده با برآمدگی غده ای شکل روی کارن ميانی است.پنجه ها 3 مفصلی ، در طرفين اولين مفصل شکم ، دستگاه شنوايی (Tympanic organ ) قرار دارد و انتهای تخمريز معمولا خميده و قلابی شکل است. گونه های متعددی از ملخ های بومی و مهاجر در اين خانواده قرار دارد که در مزارع و بيابان ها زندگی می کنند . اين ملخ ها سطح انتشار وسيعی در دنيا دارند و تمام گونه ها گياه خوارند . بعضی از گونه ها از آفات مهم گياهان زراعی بشمار می روند.   

نوشته شده در تاريخ سه شنبه هجدهم بهمن 1384 توسط وحید مهدوی |

مشخصات ظاهری:

اين شب پره به رنگ قهوه ای روشن است . در روی بالهای جلوئی لکه های سفيد رنگ مشاهده می شود . عرض حشره با بالهای باز حدود 20 تا 25 ميليمتر و به طول 18 ميليمتر است. لاروها به رنگهای متغير و معمولا سبز روشن با سر و پشت سينه قهوه ای رنگ ديده می شوند .

مبارزه :

در صورت شدت خسارت اين آفت کاربرد زولن 35 درصد يا گوزاتيون 20% به نسبت 2 در 1000 نتيجه رضايت بخش می دهد. مبارزه زمستانه روی تخم های اين آفت اثر قابل توجه دارد.

 

                                                                                                                

نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفدهم بهمن 1384 توسط وحید مهدوی |

اين حشره در تمام مناطق گرم و نيمه گرم انتشار دارد و از شپشه گندم نسبت به سرما حساس تر می باشد .

در ايران اين حشره از رشت و مازندران گزارش شده و از آفات انباری مهم برنج محسوب ميگردد .

اين آفت از غلات و بخصوص برنج تغذيه می کند و دارای اهميت اقتصادی شايان توجهی است، به علت نشو ونمای سريع، خسارت آن زياد است و در ايران ساليانه در حدود 20000 تن محصول برنج دستخوش نابودی اين آفت می گردد.

مشخصات ظاهری:

اين سرخرطومی به طول 2 تا 4 ميليمتر و به رنگ قهوه ای مايل به سياه و طول صفحه پشتی سينه اول کوتاهتر از طول قسمت مذکور در شپشه گندم است.پشت سينه و بال پوش ها پوشيده از نقاط ريز فرورفته می باشد که گرد است . بالپوشها به رنگ تيره و روی هر کدام يک جفت لکه به رنگ قهوه ای روشن در قاعده و انتهای بال پوش وجود دارد . شکل ظاهری لارو و تخم شباهت زيادی به شپشه گندم دارد.

 مبارزه:

 در سيلوهاو انبارها: حرارت دادن ، گاز متيل برومايد ، تترا کلروردوکربن، اشعه گاما.

در مقياس کم : استفاده از قرص های فوستوکسين(به ازاء هر 50 کيلو يک قرص).

خانم های خانه دار برنج را با مقدار زيادی نمک مخلوط می کنند.

 

 

نوشته شده در تاريخ شنبه پانزدهم بهمن 1384 توسط وحید مهدوی |
                                                          شکل شناسی

حشره کامل به طول ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر و به رنگ قهوه ای و زیر شکم روشن تر است. پیش قفسه سینه بزرگ و ضخیم و پاهای جلوئی قوی و از تیپ کننده می باشد.ساق پای جلوئی ۴ دندانه و پنجه ۲ دندانه قوی دارد، پنجه ها در کنار ساق قرار دارد. بالهای روئی کوتاه و روی قفسه سینه و قسمت کمی از شکم را می پوشاند ولی بالهای زیری طویل تر و مثل بادبزن فرنگی تاشده و انتهای آن به وسط دم می رسد، شکل ظاهری پوره ها شباهت زیادی به حشرات کامل دارد، فقط از نظر جثه کوچکتر هستند. تخمها به رنگ شیری، بیضی شکل و به طول ۳-۴ میلیمتر می باشند. 

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن مي باشد.

اسلایدر